krpan in druščina postani član

Ali menite, da bi se morali vsi, ki prejemajo nadomestilo za brezposelnost na zavodu za zaposlovanje že več kot 3 mesece, v zameno za nadomestilo za vsaj 1 teden vključiti v projekt javnih del (npr. čiščenje gozdov, pomoč starejšim na domu, sezonska dela v sadovnjakih ...):

Odgovor Glasov
DA;
88.68%
141
NE;
11.32%
18
ne vem, me ne zanima.
0%
0

soni1 - 05.11.2014 - 06:10

Obvezno, kajti mlajša generacija, ki ne dobi službe oz. dela, nima nobenih delovnih navad, živijo pa kot bi ......

Tony - 05.11.2014 - 17:16

Ne vsi ampak tisti, ki so zdravi in mlajši od 50 let. Vem pa aza primer ,ko so hoteli le te vključiti za obranje grozdja, jih je 90% prineslo zdravniška spričevala, da so bolni verjetno iz naslednjega razloga. Zaradi zaslužka ,bi se jim zmanjšalo nadomestilo le dealti bi morali.

Po drugi strani pa zakaj bi brezposelna oseba bila slabše plačana od zaposlne, ker potem je to zkoriščanje brezposelnih.  Jaz menim , da za vsako delo mora biti ustrezno plačilo in predlagan , da se za takšna dela ljudi zaposli ter plača prispevke. Za čas zaposlitve pa država po drugi strani prihrani nadomestilo. 

 

Mojca - 05.11.2014 - 07:09

Ne strinjam se, da samo za en teden. Vsak dan. Potrebno je očistiti tudi vse struge naših rek, potokov....

:) - 05.11.2014 - 07:39

Da, predvsem z vidika socializacije in občutka koristnosti. Včasih človek pač potrebuje brco, da se premakne iz cone udobja. Vse je bolje kot zgolj doma objokovati usodo. Da mladi imajo ali nimajo delovnih navad smo pa "krivi" mi starši, ki jim vse nudimo, ker....ker vse sami znamo bolje in hitreje in smo sploh ah in oh najbolj pametni. Bila nekoč mlada, razvajena, falirana študentka in brezposelna ter vključena v javna dela. Mi je koristilo.

Magda - 05.11.2014 - 07:46

In kdor bi se izogibal, naj pomisli, ali se rabi kakrsnekoli dohodke iz proracuna, ki ga polnimo tisti, ki delamo VSAK dan, pa tudi velikokat ne v idealnih pogojih.

Tončka - 05.11.2014 - 08:35

A mogoče vsi tisti, ki ste tako naperjeni proti brezposelnim pomislite, da so med njimi tudi osebe stare več kot 55 let, da so obremenjene z raznimi boleznimi (izraba hrbtenice, artroza ipd) in da si težko predstavljam, da bi taka oseba lahko opravljala tako težavna dela kot so dela v gozdu, čiščenje strug, dvigovanje težkih bolnikov. Poleg tega pa imajo starejše osebe še to "smolo", da ko se javijo na prosto delavno mesto ne dobijo niti odgovora, če pa so že pozvane na razgovor (osebno ali pa telefonsko), pa nikogar ne zanimajo njegove izkušnje in znanje za področje za katerega se javljajo (npr. knjigovodja ali računovodja), ampak je pomembno zelo dobro znanje vsaj enega tujega jezika, ki pa ga povečini starejše osebe, ki 30 in več let delajo v računovodstvu in niso nikoli rabile aktivno znanje tujega jezika nimajo in tako starejše brezposelne osebe, kljub veliki želji po zaposlitvi le-te ne dobijo. 

Iza - 05.11.2014 - 08:57

Če prejemajo nadomestilo to pomeni, da so določeno število let vplačevali vse predpisane prispevke in ne vem zakaj bi se jih obravnavalo, kot da jim nekaj podarjamo in da morajo zato oni nekaj narediti v zameno.... Nekaj podobnega kot pri upokojenih lastnikih

sončnih "elektrarn" , ko naj bi vračali pokojnino..

Bi pa takoj podpisala, da  se morajo prejemniki denarne pomoči -mislim, da se tako imenuje, v okviru sv ojih zdravstvenih zmožnosti

vključiti v javna dela. Moj brezposelni sin že nekaj let doma vegetira

z denarno pomočjo in nikomur ne pride na misel, da bi ga vključil v

kako obvezno delo.

starejša - 05.11.2014 - 09:07

več kot pametno bi bilo.

Kar zadeva starejše, bolne...zakaj pa njim naložiti delo v gozdu, če lahko gredo v okviru nege na domu poleg mlade "negovalke" še kot oseba, ki bo imela čas se usesti in poklepetati (včasih osamljeni, starejši potrebujejo bolj besedo kot pridne roke negovalke).

IN ARGUMENT ZA PODKREPITEV MOJEGA RAZMIŠLJANJA:

poznam podjetnika, ki je firmo prodal hčeri, sam pa se za 25 mesecev

prijavil na zavod za zaposlovanje. Po preteku teh mesecev se je pri hčeri zaposlil za leto dni in se znova prijavil na zavod za zaposlovanje

za nadaljnjih 25 mesecev. Po preteku tudi teh mu bo zavod še dve leti plačeval prispevke, nato se bo upokojil. Aja, pa zelo dobro izgleda.

Starejši smo namreč takšni in drugačni....večina nas pa pri 55 in kakšno leto čez še kako zmore kaj postoriti....nenazadnje čuvamo vnuke, pridelujemo zdravo hrano, kuhamo za celo ožjo in širšo družino...torej zmoremo že, le časa nam zmanjkuje. To pa je že tisto bistveno, kar bi teden dni dela v okviru zavoda, postavilo rutino čisto na glavo, mar ne?

Igor - 05.11.2014 - 10:53

Vsi niti niso sposobni za takšno delo!

Lucija - 05.11.2014 - 11:11

se ne strinjam ker je pravica do nadomestila pravica iz plačanega prispevka, enako kot pokojnina...

** - 05.11.2014 - 11:49

Absolutno zagovarjam tak ali podoben sistem.

 

Vsi moramo biti aktivni. Ne glede na pravico do nadomestila za brezposelne so tisiti, ki res nimajo dela, v depresiji. Vsi so običajno prestrašeni za bodočnost, tako mladi kot stari. S takšnim načinom vključevanja bi tem osebam lahko dejansko pomagali, da se aktivirajo v vseh pogledih, se čutijo potrebne, najdejo novo družbo in niso zaprti v svoj svet. Mogoče bi bilo še bolje, da so aktivni v takih ali podobnih akcijah v celotnem obdobju prejemanja nadomestila, na primer 2 dni na teden.

Možnosti za delo je resnično veliko, je pa vprašanje, koliko je volje, da se delodajalci dodatno ukvarjajo z zaposlenimi preko javnih del za kratek čas, saj vsi vemo, kaj prinese za sabo vsaka zaposlitev novega delavca, tudi če so dela enostavna.

amy - 05.11.2014 - 13:27

Prav bi bilo, da se državljani, ki nimajo možnosti zaposlitve in prejemajo nadomestilo za brezposelnost  vključijo v kakršenkoli projekt javnih del.

Ampak problem je v tem, da JAVNIH DEL NI!, oz. jih je zelo malo, ker to niti občinam in niti državi ni v interesu.

V naši lepi Sloveniji marsikaj ne štima, pa mi povejte zakaj mora biti toliko državljanov na nadomestilih?

Krivi so upravljalci naše države, požrti menegerji, bogatuni, ki so ljudem pojedli  (beri pokradli) fundament v taki meri, da nekateri celo  gladujejo, pa ne po svoji volji.

Tajkuni, ki so seveda vsi po vrsti nedolžni naj vrnejo pokradeni denar, ki naj se investira v nova delovna mesta in zaposlovanje maldih, pa ne bomo imeli toliko ljudi, ki rabijo našo pomoč.

 

bacil - 12.11.2014 - 16:25

OBVEZNO; recimo tudi pomoči v letošnjih poplavah ... sodelovanje v takih obveznih akcijah in nujnih pomočeh bi moralo biti VPOKLICNE NARAVE, sicer bi tak izgubil status na ZAVODU in vse eventuelne druge bonitete iz naslova državnih pomoči za njegovo preživetje (dovolj je LENUHOV).

pic - 13.11.2014 - 11:00

"Obvezno v poplavah....", potem bi morali gasilci skrbeti za te vpoklicane prostovoljce, da ne bi delali dodatne škode. Za vsako delo, pa naj zgleda še tako enostavno, je potrebno nekaj uvajanja. V naravnih nesrečah pa morajo biti tisti, ki pomagajo hitri in učinkoviti. Se spomnite letošnjega žledu? In slabe organizacije civilne zaščite v občini Postojna? 

In še o lenuhih na zavodih: na zavodu izgubijo status nezaposlene osebe zelo hitro, ne se bat. Malo pa pomislite tudi, kdo je upravičen do nadomestila. Mladi, ki nimajo možnosti zaposlitve, do tega nadomestila že tako ne morejo priti. Starejših pa tako nihče ne mara, ker menda niso za nobeno rabo več; so lenuhi že zato, ker so bili navajeni ne-delati v socializmu; so velikokrat na bolniški... pa še kakšno podobno razmišljanje sem slišala že dolgo let nazaj, ko še ni bilo krize... 

optimist - 13.11.2014 - 09:16

Kar zanimiva iztočnica za debato. Mislim pa, da bi morali problem brezposelnosti pogledati širše. Zakaj je toliko brezposelnih? zakaj je toliko zaposlenih za določen čas? Zakaj je toliko študentskega dela? Zakaj je toliko dela na črno) Zakaj je ponekod potrebno nadurno delo?

Mislim, da so vzrok previsoke dajatve in pa še vedno miselnost iz socializma, da se zaposlenega ne moreš znebiti tako enostavno.

Zanimivo bi bilo videti reakcijo delodajalcev, če bi zmanjšali obveznosti iz in na plače za cca 30%, ali bi potem bilo večje povpraševanje po delavcih, ali bi lahko zaposlili vsaj še 30 do 40 tisoč delavcev in s tem zapolnili izpad dajatev. Saj v končni fazi bi bil strošek delodajalca praktično isti, občutek pa verjetno boljši, ker bi ob bolniških, dopustih imel več manevrskega prostora, pa še bolj mirno bi spal, ker bi imel vse delavce legalno zaposlene.

pic - 13.11.2014 - 11:44

Res bi bilo zanimivo videti reakcijo delodajalcev, če bi jim ostalo 30% več, kam bi ta denar usmerili. Malo bom "jedka" in bom si upala reči, da bi taki delodajalci najraje videli, da bi njim delavec plačal zato, da bi lahko delal.  

Tako sem prepričana, da je odgovor na vaša zgornja vprašanja samo ta, v tej eni besedi: POHLEP, ta nas je pripeljal v tako krizo (pa ne pohlep delavcev!!).

optimist - 13.11.2014 - 12:28

Ne, nisem mislil, da bi ta denar prihranili, ampak, da bi ga "investirali" v novo zaposlovanje in s tem povečali proizvodnjo, ali pa bi bilo njihovo delo lažje. S tem bi se tudi povečala kupna moč v državi in posledično bi se popravilo stanje v celotni državi