krpan in druščina postani član

Naslov teme: katero osnovo vzamem za refundacijo boleznine

2291  25.07.2018 - 08:13h / Ostalo / Avtor: refundacija / 8631 / 4

Delavca smo zaposlili lani decembra (prva zaposlitev sploh). Maja je odšel na bolniško. Katero obdobje plač moram vzeti za obračun refundirane boleznine nad 30 dni, ki jo bom oddala na ZZZS, glede na to, da je prvo izplacilo plače prejel šele letos (za december lani)?

Matjaž K - 25.07.2018 - 18:09

Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja

 

140. člen

(1) Osnova za nadomestilo je zavarovančeva povprečna mesečna plača in nadomestila, ki so bila izplačana v koledarskem letu pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela oziroma povprečna osnova za plačilo prispevkov v koledarskem letu pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela.

(2) Zavarovancu, ki ni imel plače oziroma osnove za plačilo prispevkov v celotnem preteklem koledarskem letu, se osnova izračuna iz mesečnih plač in nadomestil oziroma osnove za plačilo prispevkov v obdobju, v katerem je delal.

(3) Zavarovancu, ki ni imel plače oziroma osnove za plačilo prispevkov v preteklem koledarskem letu, se osnova izračuna iz mesečnih plač in nadomestil oziroma osnove za plačilo prispevkov v obdobju iz obveznega zavarovanja v tekočem koledarskem letu preden je bil zadržan od dela.

(4) Za zavarovance, ki do nastopa začasne zadržanosti od dela še niso imeli plače oziroma osnove za plačilo prispevkov, ter zavarovancu, ki se poškoduje na poti na delo, preden je nastopil delo, in zavarovancu, ki po odslužitvi ali doslužitvi vojaškega roka ali po predčasnem odpustu s služenja vojaškega roka zaradi bolezni ali poškodbe ne more nastopiti dela, se za izračun osnove upošteva plača, ki bi jo prejel, če bi delal.

 

141. člen

(1) V osnovo za izračun nadomestila se ne vštevajo:

1.     regres, jubilejna nagrada, odpravnina ob upokojitvi, solidarnostna pomoč;

2.     povračila stroškov v zvezi z delom;

3.     dohodek prejet v naravi;

4.     poračuni plač v tekočem letu za obdobja, na katera se nanaša osnova za obračun nadomestila;

5.     nadomestila izplačana v breme pokojninskega in invalidskega zavarovanja;

6.     bonitete;

7.     dohodki iz drugega pogodbenega razmerja;

8.     osnove za plačevanje prispevkov iz drugega in tretjega odstavka 55.a člena zakona.

(2) V osnovo se štejejo vsa nadomestila, ki jih je zavarovanec prejel iz naslova delovnega razmerja, nadomestila za brezposelnost, starševska nadomestila in nadomestila, izplačana v breme obveznega zavarovanja.

(3) Če je zavarovanec v delovnem razmerju pri več delodajalcih in s tem dosega polni delovni čas ali če je v delovnem razmerju pri enem ali več delodajalcih za polni delovni čas, pri drugem pa največ za 8 ur na teden, se v osnovo za izračun nadomestila vštevajo plače in nadomestila, ki jih je prejel pri vseh delodajalcih.

 

142. člen

Osnova za nadomestilo se, kadar ima zavarovanec osnovo iz preteklega ali tekočega koledarskega leta glede na obdobje zadržanosti, ne usklajuje. V tem primeru se pri izračunu nadomestila plače uporablja količnik 1,0000.

 

143. člen

Če ima zavarovanec osnovo za nadomestilo najmanj iz predpreteklega koledarskega leta glede na obdobje zadržanosti, se osnova za nadomestilo plače uskladi s predpisi, ki urejajo usklajevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji.

Anja - 10.01.2020 - 13:37

A avtorski honorarji spadajo v osnovo za izračun?

mimav - 30.07.2018 - 16:03

Jaz pa bi predlagala, da ko pride do refundirane boleznine enostavno vse prevzame ZZZS - podjetje bi delavcu za ta cas prikazalo samo ure- podobno kot porodniška ali očetovski dopust. Zakaj takšen predlog ? Zato ker delodajalci enostavno nimamo vseh podatkov (npr kakšna zaostala izplačila plač ki jih delavci prejmejo od prejšnjih firm - moj primer: delavec prejel 160 eur plače za l. 2009 zato je bil ref. zahtevek zavrnjen- delavec pa je moral vložiti zahtevek na Fursu o povzetku vseh izplačanih dohodkov) , dohodninsko odločbo  tudi  ni v celoti za upoštevati ker dohodki iz naslova poslovne uspešnosti niso upoštevani v dohodnini in ker zaposleni enostavno nočejo/ ne morejo  posredovati vseh potrebnih podatkov. ZZZS razpolaga z vsemi podatki medtem ko delodajalci ne . Kaj menite ?

lp

Miškica - 31.07.2018 - 07:50

Vzamete letošnjo leto (se pravi osnova 2018)

 

mimav -  se čisto strinjam z vami. Čedalje težje je pridobiti osnove za preteklo leto. Delavce skoraj na kolenih prosiš, razložiš, da v primeru daljše bolniške ne bo plače, če ne prinesejo, …, pa vseeno ne dobiš tega podatka.

Mislim pa, da bi bilo tudi referentom na ZZZS lažje, bi imeli manj dela, tako pa si te refundacije podajamo kje in nazaj, kot prenaša mačka mlade ;)