krpan in druščina postani član

Naslov teme: AVANSNI RAČUNI - drugič

73  28.06.2000 - 11:44h / Ostalo / Avtor: ZMEDENA / 271 / 7

Še eno vprašanje na temo avansnih računov:
Kako ravnat v primeru, da smo od kupca dobili plačan avans v višini
npr. 100.000,00 in mu izstavili avansni račun po preračunani stopnji -
račun po opravljeni dobavi pa zaradi npr. manj dobavljene količine znaša
samo 90.000,00. Na računu navedemo, da je bil DDV že obračunan na podlagi avansnega računa.
Avansni račun storniramo v višini računa izstavljenega za dobavo (90.000,00), kupec pa si ostanek avansa 10.000,00 poračuna pri naslednjem plačilu.
Kaj z ostankom DDV, obračunanem po avansnem računu? Se avansni račun stornira v celoti, ko je izstavljen račun za dobavo, ne glede na to, da je ta nižji? Se v tem primeru kupcu pošlje storno avansnega računa, da ga bo tudi on v celoti storniral v svojih davčnih knjigah? Pri delnih dobavah in temu ustrezno delnih računih npr. kupec ne ve, kdaj je dobava zaključena in bo del predplačila ostal odprt. Je potrebna potrditev storno avansnega računa s strani kupca?
Je dolžnost davčnega zavezanca, da plača DDV na celotni znesek prejetega avansa, ne glede na to, če ni prišlo do celotne dobave ali pa se v skladu z 81. členom pravilnika izstavljen avansni račun ustrezno delno stornira?
Kako je potem v primeru prejetih PREPLAČIL - npr. dvakrat plačan račun - so taka plačila tudi predmet obdavčitve?

STRUPEK - 28.06.2000 - 11:57

Zmedena, napisala si toliko vprašanj, da se lahko s teboj ukvarjamo 2 leti. To je davčna klepetalnica, žvrkljalnica in ne pisanje potopisnih romanov. Če obljubiš, da mi boš odgovorila na moje eventuelno naslednje zastavljeno vprašanje, ti bom tudi sam podal nekaj mojih mnenj do konca tega tedna. Kaj je točen 101 % odgovor, tako nihče ne ve v tej ljubi davkomaniji. Kaj praviš, a? Sva zmenjena?

ZMEDENA - 28.06.2000 - 13:17

Obljubim, da bom, če bo lažje (krajše) od mojega. Moj potopisni roman pa je posledica tega, da me to muči že od začetka uvedbe DDV-ja in mi vsak pravi drugače.

MARTIN KRPAN - 28.06.2000 - 20:41

Za lažji začetek: če avansni račun presega ta pravi račun (ob izdobavi oz. opravljeni storitvi) in če boste preplačilo - avans uporabili pri naslednji dobavi (predvidevam, da gre za stalne poslovne odnose), potem se stornira znesek avansnega računa v prvi fazi samo za izdobavljeno blago (v vašem primeru bruto 90.000,00 SIT). Bom nekaj več o tem definitivno napisal v julijski številki E-mail mesečnika Davkoplačevalec.

Kolikor poznam strupka, on je zdaj pred TV in čaka na tekmo. Njegov odgovor boste verjetno prejeli jutri, saj svojo besedo vedno drži - čeprav so včasih strupene besede.

STRUPEK - 29.06.2000 - 08:39

Tako, zdaj me je že Krpan začel masirati. Sicer pa zmedena, najin dogovor velja, kljub temu, da je Krpan odgovoril na prvi del vprašanja in se z njim strinjam.

Tudi del drugega vprašanja je zajet v prvem vprašanju. Če se ve, da bo za del avansnega računa nekoč prejeto blago, se ne gre v storno celotnega avansnega računa pri izdajatelju in prejemniku. Če pa bo denar za preplačilo vrnjen, je dajatelj avansa že tako ali tako po ZDDV dolžan in pravilniku dolžan stornirati del vstopnega davka, ki se nanaša na vrnjen avans.

Ker so takšni primeri verjetno pogosti pri podjetjih, ki imajo dosti opravka s prejetimi avansi in če bo kasneje promet blaga ali storitev manjši od prejetih avansov, priporočam, da ob vračilu denarja (če do tega pride) zahteva izdajatelj avansnega računa, da mu dajatelj avansa potrdi datum zmanjšanja vstopnih davkov na njegovi strani iz naslova nazaj prejetih avansov. Za vsak slučaj.

Tako zmedena, danes ali pa jutri sledi moje vprašanje zate in za vse ostale.

STRUPEK - 29.06.2000 - 08:41

Še nekaj sem pozabil. Tudi 2 x plačan račun, če denarja ne vrnete, smatram kot predmet obdavčitve po DDV-ju. Če brdavsi tega ne bi tako upoštevali, bi vsi skrivali in utajevali DDV preko 2 ali 3 x plačanih istih računov.

komplikator - 29.06.2000 - 19:03

Kaj pa, če pride do "preplačila" zaradi previsoke kompenzacije?

STRUPEK - 29.06.2000 - 22:10

Isti šmorn. Višek kompenzacije se sknjiži na avans.
Sicer pa ne vem, kako lahko kompezirate večji znesek, kot je možen. Tega mi v praksi nismo nikdar delali. Ponavadi se kompenzira na znesek, ki ...

Skoraj si me zavedel, komplikator. Zato zanalašč nisem zbrisal začetni del odgovora. Si to naredil zanalašč ali nevede? Kako lahko kompenziraš na višji znesek, ni nobenega knjiženja na avans. Zapiši si cifre: A terja od B 100, B terja od A 150. Kako naj zdaj skompenzirata 150??? Kompenzacija se lahko glasi samo na 100. Tu ni nobenega preplačila ali avansa, saj že obojestranske terjatve (in izstopni DDV) obstojijo.