krpan in druščina postani član

Naslov teme: plačevanje z gotovino

9126  29.12.2008 - 17:30h / Ostalo / Avtor: BB / 91 / 3

23.12. sem želela. da pokomentirate plačevanje z gotovino predvsem za kmetijske pridelke, ki se odkupujejo od fizičnih oseb-malih vrtičkarjev. Ali moramo v vsakem primeru kupnino nakazati na trr fizične osebe ali je postavljen limit (tako kot pri plačevanju med pravnimi osebami in fiz. osebami, ki opravljajo dejavnost-420 eur)? Ker ni bilo nobenega odgovora, postavljam vprašanje še enkrat.
Vnaprej hvala in v novem letu vsem skupaj  S R E Č N O !

Ive - 29.12.2008 - 17:42

Jaz imam podobno vprašanje. Odkupujem gozdna zelišča in kmetijske pridelke od kmetov. Sestavim le odkupnico (za knjiženje stroškov - brez DDV) in plačam z gotovino, včasih tudi večje zneske. Ali menite, da bi bilo to lahko kakorkoli sporno?

FRANJA - 29.12.2008 - 18:30

P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o izvajanju Zakona o davčnem postopku

1. člen

V Pravilniku o izvajanju Zakona o davčnem postopku (Uradni list RS, št. 141/06) se za 23. členom doda nov tretji A. del, ki se glasi:

»TRETJI A. DEL
PRIMERI, V KATERIH SE PLAČILA ZA DOBAVLJENO BLAGO IN OPRAVLJENE STORITVE NE NAKAZUJEJO NA TRANSAKCIJSKE RAČUNE

23.a člen

(1) Oseba iz prvega odstavka 36. člena ZDavP-2 (v nadaljnjem besedilu: izplačevalec dohodka) ni dolžna nakazati na transakcijski račun fizične osebe:
1. dohodkov iz delovnega razmerja iz 37. člena Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 117/06, v nadaljnjem besedilu: ZDoh-2);
2. dohodkov, ki so v skladu z 20. do 32. členom ZDoh-2 izvzeti iz obdavčitve z dohodnino;
3. dividend in obresti, ki ne presegajo 125 eurov;
4. dividend, obresti in drugih plači v zvezi s premoženjem, za katerega se opravljajo skrbniške storitve oziroma storitve gospodarjenja, če se izplačujejo na račune skrbniških storitev oziroma storitev gospodarjenja;
5. prejemkov, namenjenih pokritju stroškov dnevnice in prevoza, kadar je izplačilo opravljeno fizični osebi, ki na podlagi imenovanja opravi funkcijo člana volilnega odbora na podlagi predpisov o volitvah in v zvezi s tem prejme le povračilo navedenih stroškov;
6. prejemkov iz 2., 4. in 5. točke 107. člena ZDoh-2;
7. prejemkov od kmetijskih pridelkov, gozdnih plodov, industrijskih in drugih odpadkov ter izdelkov domače in umetne obrti, ki ne presegajo 125 eurov;
8. sredstev, v primeru prenosa sredstev vlagatelja iz enega vzajemnega sklada v drug vzajemni sklad iste družbe za upravljanje, če družba za upravljanje zagotovi ustrezen način sledljivosti prehodov med vzajemnimi skladi;
9. sredstev, v primeru neplačila z zastavno pravico zavarovane terjatve iz naslova investicijskih kuponov vzajemnega sklada.
(2) V primeru, ko je oseba iz prvega odstavka 36. člena ZDavP-2 fizična oseba, ki opravlja dejavnost, plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve ni dolžna nakazati na transakcijski račun pravne osebe ali fizične osebe, ki opravlja dejavnost, če posamično plačilo ne presega 420 eurov.
(3) V primeru, ko je izplačevalec dohodka pravna oseba, plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve, ki jih izplačuje, ni dolžna nakazati na transakcijski račun pravne osebe ali fizične osebe, ki opravlja dejavnost, če posamično plačilo ne presega 420 eurov.«
Ur.l.RS /0746-menim,da sta spraševala za to ! Lp 

Ive - 29.12.2008 - 19:45

Torej je rešitev pisanje odkupnic, ki niso višje od 125 €. Recimo 3 v enem dnevu. Kako pa je z akontacijo dohodnine oz napovedjo DURSU? Imam tudi primer nakupa na Hrvaškem. Kaj v tem primeru?