krpan in druščina postani član

Naslov teme: odbijanje vstopnega ddv

21  15.06.2000 - 12:02h / Ostalo / Avtor: Sal / 144 / 18

Pozdrav vsem. Zanima me vaše mnenje:

Davčni zavezanec izda račun 15.5.2000 z datumom opravljene storitve 15.5.2000 za reklamne storitve na sejmu v času od 15. 5. do 15. 6. 2000. Jaz-davčni zavezanec-ga prejmem 22.5.2000.

V katerem davčnem obdobju (maj ali junij) smem ddv s tega računa upoštevati
kot svoj vstopni davek?

Hvala in lep dan.

MARTIN KRPAN - 15.06.2000 - 12:18

Zelo zanimivo vprašanje. Če bereva natančno 40. člen ZDDV, govori o tem, da sme davčni zavezanec odbiti DDV v obdobju, v katejem je prejel račun za njemu OPRAVLJEN promet blaga in storitev. Po zakonski definiciji torej v juniju. Jaz pa bi to vseeno dal v mesec maj. Zakaj? Beri naprej.

Vendar, če pogledamo praktično zadeve oz. dejanja v praksi (poglejte si npr. Telekomove račune, za kateri mesec zaračunavajo, mislim da, naročnino in v povezavi s tem vse datume na računih), potem bi naj veljal mesec maj.

Še posebej smešno je (beri članek v Financah od včeraj), kako si te stvari (podoben primer) tolmačijo DURS-ovci pri obrazložitvah glede obračunavanja vstopnega davka pri prodaji "njihovega časopisa".

Logično bi bilo, da če je izdajatelj računa v enem mesecu odvedel DDV, ga lahko prejemni (če je v istem obračunskem obdobju prejel račun) tudi poračuna skladno z ZDDV.

Iz prakse davčnih pregledov lahko le povem, da pri odbitku vstopnega davka pri telekomovih računov do sedaj ni bilo problemov. Zadovoljni?

Najbolj sigurna rešitev bi bila: na osnovi plačanega avansa zahtevat avansni račun (tega lahko poračunate v vsakem primeru), od izvajalca storitve pa zahtevat, da izstavi "pravi račun" šele ob koncu opravljene storitve. Tako mi delamo v praksi, ko smo v vlogi izdajatelja računa.


Sal - 15.06.2000 - 12:37

Vaš odgovor me ni zadovoljil, žal.

Jaz se nagibam k odbitku vstopnega ddv v mesecu maju, takrat ko sem račun
dejansko prejela. Gre pa za storitev, ki ni bila dokončana v maju, ampak
bo šele v juniju. (telekom zaračunava 5. v mesecu naročnino za tekoči mesec in porabo za pretekli mesec, ko je storitev že dejansko opravljena, + račun prejmeš v tekočem mesecu). V mojem primeru ni bilo nobenega avansnega plačila, ampak plačam taisti račun z datumom valute 30.5.2000.

Kaj pa me prepričuje v "nagib" za mesec maj?

Definicija pojma "opravljeni promet" v 19. členu zakona (prvi in drugi odstavek). Ne vem pa, če je to res...

MARTIN KRPAN - 15.06.2000 - 13:12

Mogoče sem res malce pisal po ovinkih, vendar sem tudi zapisal, kako delamo v praksi: odbijamo DDV v vašem primeru. Je pa zanimiv primer iz časnika Financ, kjer je skoraj identično vprašanje (gre za naročnino za časopis).

19. člen ZDDV, o katerem govorite, govori o tem, kdaj nastane obveznost obračuna DDV in ne, kdaj nastopi pravica do odbitka vstopnega DDV-ja. Lahko pa bi našli posredno navezavo iz druge točke, da so storitve opravljene takrat, ko je izdan račun.

Hkrati tudi potem ne vem, zakaj v Pravilniku in v praksi takšna "panika" zaradi naročnin za časopise, kjer je zapisano, da se lahko izstavi en račun na koncu obdobja, za katerega smo prejeli naročnino (npr. letna naročnina). Potem bi bilo lažje takoj ob prejemu naročnine (avansa) izstaviti račun za celo leto.

Hkrati se tudi sprašujem, kako lahko nekdo napiše na izdanem računu datum opravljene storitve npr. od 15.05. do 15.06., račun pa izstavi 15.05.2000, če pa storitev še ni bila opravljena.

V praksi je še veliko takšnih primerov, npr. zaračunavanje najemnega prostora na sejmih, kjer se ne "pokrivajo" obračunska obdobja itd. Mi takšne račune, kot je v vašem primeru, zavračamo. Oz. zagovarjamo stališče, da ne more biti datum opravljene storitve na računu zapisan kasneje kot datum izdaje računa (saj tega tudi ne morete narediti pri izdobavi blaga). Ali če še zadevo pogledamo z računovodskega vidika: kdaj strošek nastane? Ko je storitev opravljena. Če bi gledal s "pikolovskega vidika", potem bi morali vaše stroške časovno razmejevati (pol stroškov je priznanih v mesecu maju, pol pa v mesecu juniju).

Vsekakor oba vabiva še druge, da se pridružijo tej debati in da izmenjamo praktične izkušnje.

Sal - 15.06.2000 - 13:31

Se strinjam z vami.

Vendar je pa nonsens, če je pojem "opravljen promet" s strani izdanega računa drugače definiran kot pa na strani prejetega računa.

Moje skromno mnenje.

MARTIN KRPAN - 15.06.2000 - 14:27

Vaše skromno mnenje je popolnoma korektno mnenje. Kolikor (ne pa preveč) poznam zakonodajo DDV-ja v drugih državah, obstojijo tudi variante, da če prejme nekdo račun do oddaje obračuna na davčno upravo, ga lahko vključi v davčni obračun za preteklo obračunsko obdobje (ne pa obdobje prejema dokumentov).
Slovenci smo tako znani po "unikatnosti" zakompliciranja zadeve, dejstvo pa je, da so si Brdavsi zastavili zakon tako, da davkoplačevalci tudi še dodatno financirajo državo, čeprav tega ne bi bilo potrebno.

Fanči - 16.06.2000 - 09:31

Odgovor iz "moje" prakse: jaz bi za tak račun odbijala DDV v juniju in tako tudi delam. Prav tako za razne naročnine ipd. Sploh pa so nam iz Financ poslali dopis in nas vljudno sprašujejo, če se strinjamo, da nam za drugo polletje pošljejo en račun... Naš odgovor je: da - stroške, torej bilančno bomo račun upoštevali v mesecu, ko bo prišel, v davčno knjigo, torej DDV si bomo pa odbijali šele v decembru 2000, ker bo takrat šele končana storitev. Martin Krpan, kaj meniš o tem?

MARTIN KRPAN - 16.06.2000 - 11:54

Spoštovana Fanči, tudi mi smo prejeli obvestilo od Financ, vendar se ne bomo odločili, da bi ga potrdili. Torej ostajamo pri sedanjem sistemu, ki je glede na DDV trenutne razmere (in mnenja) preglednejši.

Ste se mogoče vprašali v vaši hiši, kakšne komplikacije potegne to za seboj glede knjiženja in davčnih evidenc v knjigi prejetih računov?

Najbolj prav in logično bi bilo, da bi malce korigirali zakon oz. pravilnik in da bi te administrativne slovenske nerazumljivosti odpravili.

Lep dan še naprej, še lepši pa vikend.

Fanči - 16.06.2000 - 12:04

Glede evidenc: na srečo imamo tak program za davčno knjigo, da nam take in podobne zadeve lepo "počakajo" do decembra - šele takrat se nam bodo izpisale v davčno knjigo in s tem seveda tudi v obrazec DDV-O.

Tudi jaz želim vsem lep vikend, (naša družina se odpravlja v Čatež - čisto zares) - vendar pa vas prosim še za odgovor na moje GASILSKO vprašanje!

mojca - 16.06.2000 - 13:01

Ja, Fanci, kaj pa bos napisala v mesecu decembru kot datum prejema? Kar enega tam v decembru?

Fanči - 16.06.2000 - 13:25

Ja, 31.12.2000 - ker bo takrat zaključena storitev - kar se tudi vidi iz računa.

Sal - 16.06.2000 - 15:30

Pozdrav. Danes sem bila na seminarju Nuše Zalokarjeve. Predstavila sem problem, skupno pa smo ugotovili da nastane tehnični problem pri izvedbi
vpisa takega računa v pčr, ki naj bi bil osnova za mesečni obračun ddv.
Knjigovodsko to ni problem, daš ddv na razmejitev kjer ddv čaka do pravega
meseca, problem je prikaz v knjigi prejetih računov.
Menda se na MF pripravlja popravek popravka popravka pravilnika o vodenju
evidenc, kjer bodo poskusili urediti podobne probleme.

Lep vikend.

MARTIN KRPAN - 16.06.2000 - 20:30

Ljudje znova razmišljajo v napačni smeri. Nimamo kaj popravljati evidenc, potrebno bi bilo spremeniti zakon, da je možno odbiti vstopni davek takrat, ko prejmemo račun oz. ko nastane pri izdajatelju računa obveznost za izstopni davek. Volk sit, koza cela.
Dodatni pripetljaji pri administriranju lahko peljejo samo še v večjo pogubo. Programerji se verjetno že pripravljajo na hara-kiri, računovodje pa tudi več niso daleč. Samo Brdavsom je tako vseeno, oni se bodo znova učili pri davkoplačevalcih.

MARTIN KRPAN - 18.06.2000 - 11:15

Sal (megi), glede na to da si na drugi strani dobila približno enake odgovore, lahko verjameš, da smo ti svetovali pravilno glede na dosedanje izkušnje.

Bina - 19.06.2000 - 13:15

Oprostite, da motim, vendar me take razprave podžigajo do konca. A si ni naša zakonodaja za take primere izmislila ponudbo, na podlagi ponudbe plačate, sledi ji avansni račun in ko je storitev zaključena račun. Tako delamo pri nas in nimamo nikakršnega problema z evidentiranjem, zakonodajo,....

Lep pozdrav.

MARTIN KRPAN - 19.06.2000 - 14:42

Tako je, Bina, prav imate. Če boste prebrali vse odgovore, boste tudi videli, kaj smo zapisali.
Na žalost pa je v praksi marsikdaj problem predvsem zaradi prodajalčevih računov. Ste dobili zadnji dopis od časnika Finance? Potem boste tudi vedeli, zakaj nastajajo takšna vprašanja.

sal-megi - 20.06.2000 - 07:57

Dobro jutro.

Tudi mene take razprave podzigajo. A debatirati vsekakor ni greh.

Poleg tega pa ne vem, kako naj se borim proti megalomanskem Mercatorju, ki posilja take račune. Naša stranka pa dela z njimi.

MARTI KRPAN - 20.06.2000 - 09:34

Dobro jutro (zdaj že dober dan) sal-megi. Očitno doživljaš pravo transformacijo, mogoče pa te vleče k "soli" (sal). Lahko pa si tudi salamenska megi. Dobro, malo za šalo, malo za res.
Strinjam se s teboj, da se je z velikani težko boriti. Zato ti priporočam, da kontaktni osebi na Mercatorju zaupaš ta naslov in tudi naslov društva, da si naj ogledajo odgovore na "obeh" straneh, ki so več ali manj identični. Potem se bodo mogoče zamislili.

Bina - 19.06.2000 - 22:07

Juhu,
vse prebrala, vse jasno, se strinjam z vami in "KO".